У атријуму Народног музеја 7. 9. 2022. год. представљена је књига адвоката Драгана З. Милића – Право ликовних уметности. Ово дело, намењено како уметницима тако и правницима, представља прво монографско дело које обрађује ову тематику код нас. О значају књиге и њеним добрим странама поред аутора, синоћ су говорили Петар В. Арбутина, директор Гласниковог Сектора за издавање књига, Миодраг Радојевић уредник Правне библиотеке и Проф Др Марио Лукиновић, рецензент.

Шта нам то ново доноси Право ликовних уметности?

У књизи су обрађене теме, као што су ауторско право над уметничким делом, правни аспекти

умножавања уметничког дела, утицај нових технологија на уметничко дело, промет оригиналних

примерака уметничких дела и утврђивање њихове аутентичности, осигурање уметничких дела, уметничка дела са својством културног добра, слобода уметничког изражавања и друго.

Заинтересовани ће у књизи моћи да пронађу практичне примере из различитих судских пракси, али и подробна теоријска објашњења и анализе појмова. Она чини основу за развој ове правне области која до сада на нашим просторима није довољна развијена иако су тржиште и различите активности уметника већ неко време створиле простор у коме је примена ове правне области неопходна.

 „У области правне књижевности мало је књига у свету, а особито код нас, које на свеобухватан и

стручан начин истражују однос права и уметности, односно правне аспекте ликовне уметности. Адвокат Драган Милић учинио је то на начин достојан поштовања, откривајући и разрешавајући бројне недоумице и пружајући одговоре на многа питања у вези са заштитом ауторског права у области уметности. Због тога објављивање монографије „Право ликовне уметности“ представља пионирски корак у правном издаваштву у корист, пре свега, учесницима у правном промету уметничких дела“, закључио је Миодраг Радојевић уредник Правне библиотеке.

Коме је књига намењена?

Књига је писана кроз сложен приступ једноставним стилом, тако да је у исто време намењена уској циљној групи, то јест правним стручњацима, али и широј интересној јавности. Аутор се ослањао на широка знања из историје, уметности, социологије, културологије и користио јединствене практичне примере. Имајући ово у виду, аутор и сарадници верују да ће ово штиво бити избор широке групе читатеља.

Нарочито је очигледна компонента актуелизације ове области. Сви правни аспекти који се баве овом облашћу као и права уметника доведене су у везу са технолошким новинама, иновативним начинима функционисања и регулисања уметничких производа. Тако да у књизи има речи и о НФТ-евима као најновијем тренду на тржишту.
Фото: Милан Илић, RINGIER