KONTAKT
Удружење грађана
Digital Innovation Solutions
Војводе Степе 343
11000 Београд
Србија
CONTACT
VR PHOTO TEAM
2 srpske armije 5
11000 Belgrade
Serbia
Место одржавања: Галерија природњачког музеја у Београду
Аутори изложбе:
др Александра Савић, музејски саветник Природњачког музеја и др Снежана Јарић, научни саветник, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“,
Aутор илустрација: Бора Милићевић, ликовни техничар Природњачког музеја.
Време одржавања: 26. januar 2023. godine – 02. јул 2023.
Изложба „Хиландарски медицински кодекс и српска средњовековна медицина“ у Галерији Природњачког музеја (јануар – јун 2023) представила је јавности медицинска знања и праксу лечења људи природним лековитим средствима, која су била доступна у средњем веку у Србији.
На изложби су представљена достигнућа медицине старог и средњег века у различитим цивилизацијама широм света, као и медицина средњег века у Србији. Представљене су прве српске болнице (Хиландар и Студеница), први лекари у Србији, као и манастирска, дворска и градска медицина. Куриозитет изложбе су изузетно ретки, сачувани средњовековни хируршки са подручја Србије из Музеја Рас у Новом Пазару и ризнице средњовековних медицинских инструмената манастира Мажићи код Прибоја. Представљена је и трепанована лобања (медицински захват бушења кости лобање ради ослобађања од главобоља) из Народног музеја Кикинда.
Један од најпознатијих и најзначајнијих докумената српске средњовековне медицине представља рукопис „Хиландарски медицински кодекс“ (15 – 16. век), јединствени зборник сачуваних медицинских и фармаколошких списа средњовековне праксе Салерно-Монпеље школе, а који се може сматрати првом српском и првом словенском фармакопејом.
Откривен је 1952. године у ризници манастира Хиландар на Светој Гори, а у хиландарској архивској грађи заведен је под бројем 517. Његово откриће представља једно од најзначајнијих корака у истраживању историје медицине средњег века у Србији и Европи. Најзначајнији спис рукописа је Фармаколошки спис, који садржи описе простих и сложених лекова биљног, животињског и минералног порекла, као и начине њихове припреме, примене и дозу. Кодекс представља и прво писано дело које садржи ботаничку терминологију и можемо га сматрати претечом српске ботанике. Рукопис је од изузетног значаја за историју српске медицине, фармације и ботанике.
Оригинални примерак „Хиландарског медицинског кодекса“ и данас се налази у ризници манастира Хиландар, док се фототипско издање налази у Народној библиотеци Србије у Београду.
Изложба је употпуњена наменски компонованом музиком и фотографијама манастира Хиландар и природе Свете Горе, аутора Александра Марковића. Изложба је организована у сарадњи са: Институтом за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, Музејом Рас из Новог Пазара, Манастиром Бања (Прибојска Бања) православне епархије Милешева, Народном библиотеком Србије, Библиотеком Матице српске, Хемијским факултетом у Београду и Народним музејом Кикинда. Пријатељ изложбе је Институт за проучавање лековитог биља „Др Јосиф Панчић“.
KONTAKT
Удружење грађана
Digital Innovation Solutions
Војводе Степе 343
11000 Београд
Србија
CONTACT
VR PHOTO TEAM
2 srpske armije 5
11000 Belgrade
Serbia