РАДОВИ АЛЕКСАНДРА ДЕРОКА У УМЕТНИЧКОЈ ЗБИРЦИ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ

Галерија Српске академије наука и уметности
06.07.2020. до 07.10.2020. године
www.sanu.ac.rs

У Галерији Српске академије наука и уметности од 6. јула до 10. октобра 2020. године публици је представљена изложба „Радови Александра Дерока у Уметничкој збирци Српске академије наука и уметности”. Ауторка изложбе је Јелена Межински Миловановић, стручна сарадница Катарина Живановић, док је графички дизајн и техничко уређење урадила Данијела Парацки.
Александар Дероко (1894–1988), научник, уметник, педагог, интелектуалац ренесансног, широког поља интересовања, стваралац неисцрпне радне енергије, ратник, спортиста, знаменита личност Београда свог времена и велики шармер, од 1955. године члан је Српске академије наука и уметности.
Активан, између осталог, у Одељењу ликовне и музичке уметности, сарађујући са ликовним уметницима-академицима, који су учествовали у оснивању Галерије САНУ и дефинисању Уметничке збирке САНУ, Дероко је дао значајан допринос и овој сфери делатности Академије.

У време када су и други сликари чланови САНУ своје радове поклањали Академијиној колекцији, Александар Дероко је предлог да своје слике и цртеже поклони САНУ изнео свом пријатељу председнику САНУ академику Павлу Савићу, што је резултирало Савићевом иницијативом да Галерија САНУ организује изложбу радова Александра Дерока 1980. у Галерији културног центра, (пошто су у Галерији САНУ у току били грађевински радови и преуређење). Задовољан овом поставком, Дероко 1984. године Уметничкој збирци САНУ поклања 129 својих дела – уз 19 слика, целину чини и 110 цртежа, скица, студија.
Скоро деценију после уметникове смрти – 1997. године, још једанаест цртежа Александра Дерока Академијиној Збирци поклонио је уметников млађи колега и сарадник, архитекта Слободана Ненадовића, тако САНУ данас чува 140 Дерокових дела.
Сада, после четири деценије, по први пут у Српској академији наука и уметности, Галерија САНУ јавности представља избор радова академика Александра Дерока из Уметничке збирке САНУ.
Ова ретроспектива, коју је махом осмислио сам Дероко, сећање је на уметника и захвалност дародавцу, једном од ликовних стваралаца академика чији су легати постали темељ Уметничке збирке САНУ на коме се она и данас развија.
Истовремено, изложба је и најава велике ретроспективе коју свом члану припрема САНУ у сарадњи са Архитектонским факултетом у Београду и бројним другим институцијама.
Српска академија наука и уметности захваљује на финансијској подршци Министарству културе и информисања Републике Србије и Секретаријату за културу Града Београда.
Пројекат дигитализације изложбе подржао је :
Регистар националног Интернет домена Србије – РНИДС